Parke Seçimi: Chevron vs Herringbone

Balıksırtı adı, bir ringa balığının kemik yapısına benzerliğinden kaynaklanmaktadır. Desen, dikdörtgen bloklardan oluşan bir düzenlemedir ve Roma İmparatorluğu’nda yolları daha sağlam hale getirmek için kaldırım sistemleri olarak kullanılmıştır. 16. yüzyılda ahşap döşemede Balıksırtı deseni kullanıldı ve bunun bilinen ilk örneği Fransa’daki Chateau de Fontainebleau’daki Francois 1 Galerisi’nde görülebilir.

Chevron, ters V şeklinde bir modeldir. Bunun ilk kullanımı Girit, Knossos’ta Tunç Çağı’na kadar uzanan eski çanak çömlek tasarımına kadar izlenebilir. Bu aynı zamanda Avrupa’da ilk olarak 16. yüzyılda döşeme olarak görülmüştür. Hizalanmış deseniyle Chevron zemini, uzun bir düz ok çizgisine benziyor.

Fark

Balıksırtı deseni ile Chevron deseni arasındaki temel fark, Balıksırtı plakalarının uçlarının 90 derecelik bir açıyla kesilmesi, Chevron plakalarının uçlarının ise farklı bir açıyla kesilmesidir. Farklı tasarımın nedeni budur, Balıksırtı deseni kırık bir zikzak tasarıma sahipken Chevron deseni, her bir kenarın noktadan noktaya birleştiği kesintisiz bir zikzak tasarımına sahiptir.

Balıksırtı ve Chevron son birkaç yılda popülaritesini artırdı, her iki desen de zamansız ve şık ve eski bir geleneksel evin yanı sıra yeni dairelere çok iyi uyuyor. Gözünüze çarpan bir zemin arıyorsanız, bu iki desen arasından seçim yapabilirsiniz. 

varyasyon

Geleneksel bir Balıksırtı deseni için Prestige formatımız farklı renklerde, derecelendirmede ve ahşap türlerinde mevcuttur. Oak Nature White ile daha açık bir zeminden  , Oak Basic  ve  Oak Select ile daha doğal meşe rengine  veya Oak Smoked Nature ile daha koyu bir renge kadar . 

Daha büyük bir formatı tercih ederseniz, Herringbone Click ürünümüz hem şık hem de daha modern bir tasarımın yanı sıra yüzer kurulum veya geleneksel yapıştırmalı kurulum ile daha kolay kurulum sunar.

Chevron formatımız 60 derecelik bir açıyla kesilmiştir ve  Oak Adagio White ,  Oak Adagiove  Oak Animoso olmak üzere üç farklı renkte sunulur . 

İntegro Blog - Diğer Yazılar

Bizimle İletişime Geçin